Ana yapım maddesi TOPRAK olan geleneksel sanatlar
Hemen hemen bütün kültürlerde/ülkelerde killi toprak kullanılarak çeşitli tekniklerle işlenen, yüksek ısıda pişirilmiş ürünler; arkeolojik replikalar; terra cotta’lar; sıraltı bezeme üsluplu çini objeler; porselenler; özel tasarımlı seramik teknikli objeler vb.
Ana yapım maddesi TAŞ olan geleneksel sanatlar
Alabaster, mermer, lületaşı, Oltu taşı gibi yerel taşların kullanıldığı Anadolu yontma ve oyma işleri; Hindistan’da, Endonezya’da, Uzakdoğu’da/Çin’de çokça görülen, yeşim, lapis lazuli, kuvars gibi yarı değerli taşlardan yapılan yontular/ürünler; gypsum objeler vb.
Ana yapım maddesi AĞAÇ / BİTKİ olan geleneksel sanatlar
Ahşap oyma ve kakma ü̈rünler; Edirnekari, kündekari, kalemişi gibi özel teknikli Türkiye’ye has sanatlar/ürünler; kaplamalı, kakmalı, ajurlu ürünler; Orta Amerika, Asya, Afrika ö̈rme bitki lifleri ile yapılmış sepetler ve benzeri ürünler; Anadolu ü̈zerlikleri, nazarlıklar, bastonlar; semer yapımı, kaşıkçılık, müzik aletleri; buğday sapları ile üretilenler; dekorlu̧ yapraklar; resin uygulamaları; Asya, Afrika ve Orta Amerika maskları; Bahrain palm paper’ları; Japon yelpazeleri, washi paper’ları; Çin’in ünlü kırmızı lacquer-ware ürünleri, Rusya’nın lake objeleri vb.
Ana yapım maddesi HAYVANSAL olan geleneksel sanatlar
Yün, kıl, deri ve kösele hammaddeli ürünler; kemik, boynuz ve bağa, mercan, deniz ve tatlı su kabukları ile üretilmiş ürünler; Karagöz-Hacivat gibi deri hammaddeli gölge oyunu figürleri; ç̧arıklar, yemeniler; Doğu Avrupa ülkelerinin, Namibya’nın, Sudan’ın dekorlanmış devekuşu yumurtaları; Uzakdoğu’nun oyma mercan objeleri, Hindistan, Endonezya oyma kemik ürünleri; Hindistan’ın, Avusturya, Macaristan gibi Orta Avrupa ülkelerinin boynuz objeleri vb.
Ana yapım maddesi MADEN olan geleneksel sanatlar
Demir, Bakır, Pirinç, Bronz hammaddeli ürünler; Altın-Gümüş hammaddeli ürünler; Trabzon hasırı, Kazaz işi, Telkari, Savat, Tombak teknikli ürünler; Müzik Aletleri vb.
Ana yapım maddesi CAM olan geleneksel sanatlar
Teknik ve artistik değeri yüksek cam tasarımlar, güncellemeler, stüdyo camcılığı örnekleri; antik kopyalar; Türkiye’nin Beykoz camları, Ç̧eşm-i Bülbül’leri, Fransa’nın Lalique, İtalya’nın Murano camları, İran’ın ünlü uzun boyunlu, altın bezemeli cam objeleri gibi özel tanınırlığı olan ürünler; Chevron teknikli Venedik cam boncukları, Anadolu’nun ünlü göz boncukları, Hint boncukları; Türkiye, Fransa, İspanya, İtalya, Hollanda, Almanya, İsviçre, İngiltere, İrlanda ve diğer pek çok Avrupa ülkesi ile Rusya, İran, Çin ve daha pek çok bölgeden vitray objeler; Kuzey Afrika ile kimi Asya ülkeleri ve Anadolu’da sıkça rastlanan camardı tekniği ile üretilenler; aynalar, tepsiler; kesme camlar; füzyon teknikli cam ürünler vb.
Ana yapım maddesi BİTKİSEL/HAYVANSAL olan DOKUMA-NAKIŞLAMA-BASKI-BOYAMA-ÖRME v.b geleneksel sanatlar
El tezgahında dokunmuş bezler, kumaşlar; el halıları ve kilimleri, sumaklar, cicimler, tülüler, palazlar, kolanlar, çarpanalar; yorganlar, battaniyeler; keçe ü̈rünler, nakışlı yün çoraplar, başlıklar, eldivenler; iğne oyası, crochet, bobin dantelleri (Renda di Bilros), ve diğer danteller; ipek hammaddeli ürünler, koza levhaları; yazma baskılar; kırkyamalar/patchwork’ler, nakışlı bezler, düğüm işleri vb.
Çeşitli ana yapım maddeleri kullanılarak üretilen MÜCEVHERLER, TAKILAR, TESPİHLER
Bilezikler, pazubentler, kolyeler, broşlar, pandantifler, küpeler, yüzükler, taçlar, tokalar, hızmalar, halhallar, rozetler, saç ve baş takıları; kemerler, tespihler vb.
Çeşitli ana yapım maddeleri kullanılarak üretilen FOLKLORİK BEBEKLER ve OYUNCAKLAR
Ülkelerin ve farklı kültürlerin folklorik bebekleri, bez bebekler, kitre bebekler, taş bebekler, buğday sapından yapılan bebekler, yün örgü bebekler vb; topaç, kukla, araba gibi tahta oyuncaklar; düdüklü testiler; arkeolojik oyuncak örnekleri vb.
Sanatsal Bebek (ArtDoll)
Farklı malzeme ve tekniklerin bir arada kullanılmasıyla oluşturulan ,tür, biçim, ölçü ve tarz bakımından farklılıklar gösteren ve genellikle oyuncaktan ziyade sanat objesi olarak tasarlanan el yapımı bebeklerdir.
Geleneksel Türk Süsleme Sanatları
Hat, tezhip, minyatür, ebru, kat-ı, cilt sanatı örnekleri ve yardımcı araç gereç.
Somut Olmayan Kültürel Miras Örnekleri
Mevlevi sema töreni, semah, nevruz törenleri, ahilik, Karagöz-Hacivat, Türk kahvesi geleneği vb.
Diğer