COVID-19 enfeksiyonunun ana bulaşma yolu virüsü taşıyan kişinin konuşma, öksürme ve hapşırması sırasında ortaya çıkan damlacıklardır. Damlacıklarla kirlenen yüzeylerle temas eden ellerin ağız, burun ya da gözlere dokunulması ile de hastalık bulaşabilir. Kapalı alanda düzenlenecek yurt içi fuarlarda katılımcıların, görevlilerin ve ziyaretçilerin birbiri ile yakın teması (1 metreden yakın, 15 dakikadan uzun) ve ortak malzeme kullanımı söz konusudur. Bu nedenle hem ziyaretçiler hem de katılımcılar ve görevliler, COVID-19 kapsamında sağlığını korumak için aşağıda belirtilen hususlara riayet etmelidir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından belirlenen ve CRAFTİSTANBUL El Sanatları Fuarı'nda uygulanacak olan önemler için detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Artırılmış Hijyen Ortak: kullanım alanlarını yoğun bir temizlik takvimi ile dezenfekte ediyor,fuar alanında kuracağımız dezenfeksiyon istasyonlarımızla tüm misafirlerimiz için maksimum hijyen sağlıyoruz.

Sosyal Mesafe: Fuar alanında ortak kullanım alanlarının kapasitelerini sosyal mesafeyi sağlayacak şekilde ayarlıyor, gerekli uyarılarla destekliyoruz.

Yoğunluk Kontrolü: Fuar alanındaki yoğunluğu 10m2/1 kişi olacak şekilde; giriş ve çıkış kapılarında yer alan turnikeler, online kayıt sistemi aracılığı ile takip ediyor, fuarımızda sosyal mesafe kurallarını zorlayacak yoğunluklar oluşmasını önlüyoruz.

Sağlık Hizmetleri:Yerleşim, fuar ve söküm dönemlerinde ambulans ve sağlık ekiplerini tüm fuar alanımızda hazır bulunduruyoruz.

Havalandırma: Alanımızdaki havalandırma ünitelerini taze hava akışını maksimum düzeyde sağlayacak şekilde mevsim şartlarına göre ayarlıyor ve havalandırma sistemini sürekli takip ediyoruz. Tüm havalandırma sistemlerimizin, sıklaştırılmış bakım periyotlarına ek olarak, fuar saatlerinden sonra düzenli dezenfeksiyonunu gerçekleştiriyoruz.

Personel Eğitimi: Tüm çalışanlarımızı COVİD-19 tedbirlerine yönelik eğitiyor, görev dağılımı ve acil eylem planlarını oluşturuyoruz.

Giriş Güvenliği: Fuar alanına giriş yapacak tüm çalışan, katılımcı ve ziyaretçilerimizi HES kodu ve kimlik kontrolü sonrasında içeri alıyor, riskli kişilerin alana giriş yapmasına izin vermiyoruz.

HERKESİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN 4 KURAL!


Fiziksel Temastan Kaçının!

Görüşmeler sırasında en az 3-4 adım mesafe bırakın. Tokalaşma ve sarılma gibi yakın temaslarda bulunmayın.
Sosyal Mesafenizi Koruyun!

Diğer insanlar ile aranızda en az 1 metre mesafe bırakın.
Maskenizi Takın!

Ağzınızı ve burnunuzu kapatacak şekilde maske takın.
Çok Yaşayın, Sağlıklı Kalın!

Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille kapatın. Mendil yoksa dirseğinizin iç kısmını kullanın.